EPU – jak to działa i co to jest

Co to jest EPU?

Pod nazwą EPU określa się Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Jest to tylko i wyłącznie tryb rozpoznawania pozwów o zapłatę przy udziale systemu teleinformatycznego. W uproszczeniu jest to Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie, Wydział VI Cywilny, który wystawia sądowe nakazy zapłaty. W tym systemie nie ma akt sądowych, wszystko odbywa się wirtualnie, a analiza dokumentów zajmuje średnio 2 minuty. Dlatego wiele spraw, w których EPU wydaje nakazy zapłaty powinno być na etapie sądowym odrzuconych, a to nie następuje. Co więcej, specyfika tego postępowania powoduje, że nie trzeba podłączać żadnych dowodów jako potwierdzenie, że dana osoba jest winna pieniądze.

Czym jest nakaz zapłaty w EPU?

Nakaz zapłaty wystawiony przez EPU to rodzaj orzeczenia sądu, które zostało wydane na posiedzeniu bez wiedzy dłużnika. Jeżeli osoba pozwana nie złoży sprzeciwu od nakazu w ustawowym terminie, to następuje uprawomocnienie nakazu zapłaty. W takiej sytuacji powód może (gdy uzyska klauzulę wykonalności) skierować sprawę prosto do komornika. Gdy nakaz się uprawomości nie ma prawie żadnej możliwości złożenia sprzeciwu od takiego orzeczenia, nawet w sytuacji gdy roszczenie było przedawnione.

Jak postępować gdy dostaniesz nakaz zapłaty z EPU?

Jeżeli dostałeś listem poleconym sądowy nakaz zapłaty wydany w EPU, to w pierwszej kolejności skontaktuj się z sądem. Sprawdź, czy to nie próba manipulacji i taki nakaz był w rzeczywistości wystawiony.
Jeżeli nakaz nie jest fałszywy, to przeczytaj treść pozwu oraz pouczenia. Jeśli nie zgadzasz się z treścią pozwu, to możesz się odwołać i złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. Masz na to 14 dni i jeśli spóźnisz się z wniesieniem w terminie, to szansa na odwołanie przepada.
Miej na uwadze, że złożenie sprzeciwu niezgodnie z procedurami, albo niewłaściwe umotywowanie zarzutów może doprowadzić do jego odrzuceniem. Wtedy stracisz możliwość obrony obrony przed sądem.

Co zrobić gdy nie nie wiesz jak samodzielnie napisać sprzeciw?

Nie wiesz jak złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, lub też obawiasz się, że zrobisz to nieumiejętnie? W takiej sytuacji najlepiej przekazać sprawę profesjonalistom. Sprawę możesz zgłosić do kancelarii prawnej, albo do Fundacji Prawno – Obywatelskiej, która na stronie http://www.darmowyprawnik.eu prowadzi serwis dla osób pozwanych o zapłatę. W Fundacji uzyskasz darmową pomoc prawną. Twoja sprawa będzie dokładnie analizowana, a także przydzielony będzie fachowy pełnomocnik do pomocy do walki przed sądem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s