Jaki wyliczyć termin przedawnienia pożyczki i kredytu

Zaciągnąłeś kredyt lub pożyczkę na zakup domu, pojazdu, sprzętu RTV, pralki albo lodówki? Bądź chciałeś pojechać na wakacje życia i skusiłeś się na promocyjną pożyczkę, która w rzeczywistości okazała się za droga względem Twoich możliwości finansowych? Jeżeli przestałeś ją regulować terminowo to musisz pamiętać, że taki rodzaj zobowiązania może być już przedawniony. Oznacza to tym samym, że w świetle przepisów prawa nie trzeba niczego płacić!

Jak obliczyć przedawnienie roszczeń

Jak to się dzieje? Jak się oblicza przedawnienie roszczeń, na jakich zasadach to się odbywa? Jeśli bank albo firma pożyczkowa udziela Ci pożyczki albo kredytu, masz zapisane w umowie do jakiego dnia musisz spłacić zobowiązanie. Daty bywają zróżnicowane. Zdarza się, że są to tygodnie, a czasami długie lata. Dużo zależy ile pożyczasz i co zasadnicze, od kogo. Tym jest termin wymagalności roszczenia. Oczywiście w przypadku wypowiedzenia umowy data ta będzie ustalona na dzień skutecznego wypowiedzenia umowy kredytu albo pożyczki.

Jakie są ustawowe terminy przedawnienia? W przypadku kredytów i pożyczek udzielanych przez banki, SKOK-i czy parabanki, to okres ten wnosi 3 lata, liczone od dnia wymagalności roszczenia. W tym przypadku nie jest istotny fakt wzywania do zapłaty, telefonowania czy inne formy dochodzenia spłaty zadłużenia. Termin 3 lat to czas, w jakim wierzyciel ma możliwość wystąpienia do sądu i żądania zasądzenia na swoją rzecz kwot których się domaga, bez ryzyka, że dłużnik napisze sprzeciw od nakazu i podniesie zarzut przedawnienia albo odpowiedź na pozew.

Co bardzo istotne, sprzedanie długu do firmy windykacyjnej (np. Trigon Profit, Get Back, Intrum Justitia, Kredyt Inkaso, EOS KSI, Altus itp.) nie powoduje, że przedawnienie biegnie od nowa. Jeśli Twój dług został scedowany i kupił go windykator na rzecz jednej z takich firm to pamiętaj, że jest bardzo prawdopodobne, iż jest już przedawniony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s